• Cena bursztynu

  Bursztyny nazywane są „bałtyckim złotem”. To kamienie niezwykle popularne w przemyśle jubilerskim – wiele osób zastanawia się jednak jaka jest ich cena?

      BURSZTYNY NA PLAŻY

  Bursztyny Polakom wydają się stosunkowo niewiele warte, ponieważ można je odnaleźć na wielu polskich plażach. To tak zwane „bursztyny bałtyckie”, występujące wzdłuż południowych wybrzeży Bałtyku, czyli w Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Najwięcej złóż tego skarbu znajduje się w Obwodzie kaliningradzkim, należącym do Rosji.
  W Polsce bursztyn odnajdziemy w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej, Mierzei Helskiej, na Kurpiach oraz – co ciekawe – na Lubelszczyźnie, w okolicy Lubartowa.


  22    Bursztyn jest substancją organiczną – żywicą kopalną – która powstała w eocenie. Wydostające się z drzew Pinus succinifera, czyli „drzew bursztynodajnych” (lub też – wedle nowej teorii – z drzew Pseudolarix wehri, albo Sciadopityaceae) krople żywicy, gromadziły się na ich powierzchni, często napotykając na drobne owady, czy rośliny, które w trakcie jej zastygania, zostawały uwięzione w środku. Wewnątrz pnia również gromadziły się pokłady żywicy. Gdy drzewa runęły na ziemię, żywica dostała się do niej, tworząc w ten sposób obecne pokłady bursztynu bałtyckiego. Dlatego właśnie, gdy podpali się bursztyn, wydziela on zapach iglastego lasu.

      CENA BURSZTYNU – OD CZEGO ZALEŻY?

  Cena bursztynu zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości znalezionych bryłek, ponieważ najcenniejsze są te wielkie. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, są inkluzje roślinne lub zwierzęce, które tkwią wewnątrz bryłki.
  Pozostałe kryteria to:
  – jakość
  – kształt
  – kolor

  22a    Wiele zależy również od tego, czy bursztyn jest oszlifowany, czy nie. Tylko oszlifowane wersje posiadają przejrzystość i blask. Bursztyny nieoszlifowane – choć ładne – nie są aż tak atrakcyjne, mimo że mają swoich zagorzałych fanów. Dlatego bez względu na to, czy pragniemy sprzedać znalezioną bryłkę, czy też kupić bursztyn, wersje nieoszlifowane będą zdecydowanie tańsze.
     W skupie bursztynu, za kilogram bryłek otrzymamy od 2 do 5 tysięcy złotych, przy czym stawka rośnie wraz z wielkością bryłek. W zeszłym roku wartość bursztynu gwałtownie wzrosła, gdy Obwód kaliningradzki przestał prowadzić eksport surowca. Wtedy też za gram zaczęto płacić około 30 – 45 euro, co przy pomnożeniu razy cztery daje szacowaną cenę 120 – 180 złotych.
  Jeśli zaś chodzi o biżuterię z bursztynem, ze względu na podwyżki cen także i za nią zapłacimy sporo – zwykle od 100 do kilkuset złotych.

  Categories: cena

  Tagi: , , , ,

  Comments are currently closed.